Monday, October 21, 2019

TUR -- Manlio Dinucci -- Erdoğan bombayı istiyor
Erdoğan bombayı istiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, topraklarındaki ABD nükleer silahlarının sökülmeye başlanmasına, Türkiye’nin de kendi nükleer silahına sahip olma niyetini ortaya koyarak tepki gösterdi. Bu, İsrail’in nükleer tehdidi karşısında meşru olmakla birlikte en kötü yöne doğru atılmış bir adımdır.

 | ROMA (İTALYA)  JPEG - 56.6 kb
« Bazı ülkelerin nükleer başlıklı füzeleri var. Ancak Batı bizim bunlara sahip olamayacağımız konusunda ısrarlı. Bunu kabul edemem »: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklaması, krizin Suriye’ye yönelik Türk taarruzunun yol açtığı durumun da ötesine geçtiğini ortaya koymaktadır.
ABD, Soğuk Savaş sırasında, Sovyetler Birliği’ne karşı Türkiye’de nükleer silahlar konuşlandırdı. 1962’de Başkan Kennedy, Küba’daki füze krizinin çözümü için SSCB ile varılan mutabakatlarda bu silahları Türkiye’den çekme sözü verdiyse de bu söz yerine getirilmedi. Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle birlikte, ABD’ye ait yaklaşık 50 adet B61 (İtalya’da Aviano ve Ghedi’de konuşlandırılanlarla aynı) nükleer bombası, özellikle Rusya’ya yönelik olarak İncirlik Hava Üssünde kaldı. Bu şekilde ABD kadar, Türkiye de Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasını ihlal etmektedir. NATO kapsamında, Türk pilotları, ABD komutası altında B61 nükleer silahlarıyla gerçekleştirilecek bir taarruz için eğitilmektedir (Ghedi üssündeki İtalyan pilotları gibi). Yakın zamanda ABD, B61’leri Türkiye’dekiler de dahil olmak üzere (İtalya ve başka Avrupa ülkelerinde yapılacağı gibi) aynı şekilde esas olarak Rusya’yı hedef alan yeni B61-12 nükleer bombalar ile değiştirecektir.
Öte yandan, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 uçaksavar füzelerini satın almasının ardından ABD, B61-12’lerin başlıca taşıyıcısı olan, Türkiye’nin 100 adet alması gereken ve ortak üretimini üstlendiği F-35 avcı uçağı programından çıkarttı. Beyaz Saray, « F-35, avcı uçağının yeteneklerini öğrenmek için Rusya tarafından kullanılabilecek olan S-400 hava savunma sistemi ile bir arada olamaz. » Yani Rusya tarafından F-35’e karşı savunmayı güçlendirmek üzere kullanılabilir.
Moskova, Ankara’ya S-400 hava savunma füzelerini vererek, ABD’ye ait yeni B61-12 nükleer bombalarıyla gerçekleştirilecek bir taarruza hazır 100 adet F-35 avcı uçağının Türk topraklarında konuşlandırılmasını önlemeyi başarmıştır.
Bu noktada, Washington’da kabul edilen seçenekler arasında, ABD nükleer silahlarının Türkiye’den daha güvenilir bir ülkeye nakledilmesinin de olması muhtemel görünüyor. Bu alanda yetkili bir kurum olan Atom Bilim İnsanları Bülteni’ne (ABD) göre, « Aviano Hava Üssü siyasi açıdan en iyi Avrupa seçeneği olabilir, ancak muhtemelen İncirlik’teki tüm silahları almak için yeterli alana sahip değildir ». Ancak Aviano’da yeni B61-12 nükleer bombalarını ağırlamak için yeniden yapılanma çalışmaları başladığı için burada da kolayca yer bulunabilir.
Bu temelde, İsrail’in nükleer silahlarının tehdit edici varlığına da dayanan, Türkiye’nin kendi nükleer silahlarına sahip olma niyetini ilan eden Erdoğan’ın açıklaması dikkat çekmektedir. Proje kolay olmamakla birlikte gerçekleştirilmesi imkansız değildir. Türkiye’nin elinde, özellikle Leonardo olmak üzere, İtalyan şirketleri tarafından sağlanan gelişmiş askeri teknolojiler bulunmaktadır. Uranyum stoklarına sahiptir. Özellikle ABD tarafından sağlanan araştırma reaktörleri alanında deneyimi vardır. Rusya, Japonya, Fransa ve Çin’den bazı reaktörler alarak kendi elektro nükleer enerji endüstrisinin hayata geçirilmesini sağlamıştır. Bazı kaynaklara göre Türkiye, « nükleer karaborsa »da uranyum zenginleştirmesi için santrifüjler edinmiş olabilir.
Bazıları tarafından NATO içerisinde daha fazla ağırlık kazanmak üzere yapıldığı şeklinde yorumlanan, Erdoğan’ın, Türkiye’nin bir nükleer güç haline gelmesi isteği hafife alınmamalıdır. Medya tartışmalarında genellikle gizli olanı keşfetmektedir: savaş politikalarının neden olduğu çalkantılı durumda, nükleer silaha sahip olmanın, bu silaha sahip olmayanı bunu elde etmeye iterek daha önemli bir rol oynadığı gerçektir.
Çeviri
Osman Soysal


No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.

MOON OF SHANGHAI

MOON OF SHANGHAI
Click image


APPEAL TO THE LEADERS OF THE NINE NUCLEAR WEAPONS’ STATES

(China, France, India, Israel, North Korea, Pakistan, Russia, the United Kingdom and the United States)

中文 DEUTSCH ENGLISH FRANÇAIS ITALIAN PORTUGUESE RUSSIAN SPANISH ROMÂNA

Larry Romanoff,

contributing author

to Cynthia McKinney's new COVID-19 anthology

'When China Sneezes'

When China Sneezes: From the Coronavirus Lockdown to the Global Politico-Economic Crisis

manlio + maria

LARRY ROMANOFF on CORONAVIRUS

Read more at Moon of Shanghai

World Intellectual Property Day (or Happy Birthday WIPO) - Spruson ...


Moon of Shanghai

J. Bacque

20 questions to Putin

President of Russia Vladimir Putin:

Address to the Nation

Address to the Nation.


The President of Russia delivered the Address to the Federal Assembly. The ceremony took place at the Manezh Central Exhibition Hall.

January 15, 2020

State of the Nation

índice


“Copyright Zambon Editore”

PORTUGUÊS

GUERRA NUCLEAR: O DIA ANTERIOR

De Hiroshima até hoje: Quem e como nos conduzem à catástrofe

ÍNDICE

me>

TRIBUTE TO A PRESIDENT


NA PRMEIRA PESSOA

Um auto retrato surpreendentemente sincero do Presidente da Rússia, Vladimir Putin

CONTEÚDO

Prefácio

Personagens Principais em 'Na Primeira Pessoa'

Parte Um: O Filho

Parte Dois: O Estudante

Parte Três: O Estudante Universitário

Parte Quatro: O Jovem especialista

Parte Cinco: O Espia

Parte Seis: O Democráta

Parte Sete: O Burocrata

Parte Oito: O Homem de Família

Parte Nove: O Político

Apêndice: A Rússia na Viragem do Milénio


Daniele Ganser

Açores


Subtitled in EN/PT

Click upon the small wheel at the right side of the video and choose your language.


xmas

“Glory to God in the highest,

and on Earth

Peace, Good Will toward men.”

This Christmas, Give Peace