Friday, March 29, 2019

TUR -- Manlio Dinucci -- İtalya, « Büyük Ülke statüsünü » nasıl kazandı?

Resultado de imagem para Pictures of fighters bombarding in Iugoslavia
İtalya, « Büyük Ülke statüsünü » nasıl kazandı?
yazan Manlio Dinucci

24 Mart 1999’da, İtalyan Senatosunun oturumu saat 20.35te, o dönem DAlema hükümetinin (Ulivo, Pdci, Udeur) Başkan Yardımcısı olan Sayın Sergio Mattarellanın seslenişiyle yeniden açılır: « Sayın Senatörler, haber ajanslarında da yer aldığı üzere, NATO harekatı saat 18.45’te başlamıştır ».
O sırada, Aviano’dan (Friuli) kalkan, ABD 31nci Filosuna ait F-16 uçaklarının bombaları Priştine ve Belgrad’ı çoktan vurmuştu bile. Ve diğer İtalyan üslerinden havalanan, ABD ve müttefiklerine ait yeni avcı-bombardıman dalgaları arkadan gelmek üzereydi.
Böylece İtalya, Anayasasını (11, 78 ve 87nci maddeler) ihlal ederek, hükümetin parlamentoyu haber ajanslarından sonra, başladıktan sonra bilgilendirdiği bir savaşa sürüklenmiş oldu.
Yugoslavya’ya yönelik savaştan yirmi gün önce, Massimo D’Alema –İl Reformistaya verdiği mülakatta (24 Mart 2009) bizzat anlattığı üzere Washingtona davet edilmiş ve Başkan Clinton tarafından kendisine şu öneride bulunulmuştu: « İtalya savaş sahnesine o kadar yakın ki, askeri harekatlara katılmanızı talep etmiyoruz, üslerini bize kullandırtmanız yeterli olacaktır ».
D’Alema ona kibirli bir şekilde şu yanıtı vermişti: « Üzerimize düşen sorumluluğu ittifakın diğer ülkeleriyle eşit oranda üstleneceğiz », yani İtalya, Yugoslavyaya karşı savaşta sadece üslerini değil ama aynı zamanda avcı-bombardıman uçaklarını da hizmete sunacaktı. Böylece 54 İtalyan uçağı, ABD komutanlığı tarafından belirlenen hedeflere saldırarak bombardımanlara katılacaktır.
D’Alema verdiği mülakatta bunun « ahlaki olarak doğru ve aynı zamanda rolümüzü hakkıyla yerine getirmenin yolu olduğunu » anlatmaktaydı. Haziran 1999da Başbakan sıfatıyla, « uçak sayısı yönünden ABDden sonra ikinci ülke konumundaydık. İtalya büyük bir ülkedir ve bu savaşta gösterdiği angajman karşısında şaşırmamalıyız » açıklamasında bulunmuş ve pilotlar için bunun « büyük bir insani ve mesleki deneyim » olduğunun altını çizmişti.
İtalya böylece, Yugoslavyaya karşı savaşta hayati bir rol üstlenir. 78 günde 38 000 adet sorti gerçekleştiren ve Sırbistan ve bugünkü Kosova üzerine 23 000 bomba ve füze (çoğu fakirleştirilmiş uranyum içeren) bırakan 1 100 uçağın büyük bölümü İtalyan üslerinden havalanmıştır.
Böylelikle ABD’nin ve NATO’nun İtalyadaki üs sisteminin tamamı harekete geçirilerek test edilmiş ve gelecekteki savaşlar için gücünün arttırılmasının yolu açılmıştır. Bir sonraki savaş 2011de Libyaya karşı olacaktır.
D’Alema hükümeti, henüz Yugoslavya’ya karşı savaş devam ederken, 23-25 Nisan 1999da Washingtonda düzenlenen ve Yeni Stratejik Konseptini operasyonel hale getiren NATO zirvesine katılıyordu: NATO, üye devletleri « 5nci maddede öngörülmeyen, İttifak toprakları dışındaki krizlere misilleme operasyonları yürütme » taahhüdünde bulundukları bir ittifaka dönüştürülmüştür.
NATO’nun Doğuya doğru genişlemesi burada başlamaktadır. NATO, Yugoslavya Federasyonunu yıktıktan sonra, yirmi yıl içerisinde, Rusyanın sınırlarına doğru gittikçe daha da yayılarak 16dan 29 devlete genişler (şimdi eğer Makedonyayı da dahil edersek 30 devlete).
Bugün, « Kuzey Atlantik sahası » Afgan dağlarına kadar dayanmış durumdadır. Ve İtalyan askerleri, İtalya ya da müttefiklerine ne saldırmış, ne de onları tehdit etmiş olan bir ülkenin yok edilmesi sürecine katılarak, İtalya tarafından yirmi yıl içerisinde kazanılan ve DAlemanın kibirle « büyük ülkenin yeni statüsü » olarak tanımladığını teyit edecek şekilde orada bulunmaktadırlar.
Yugoslavya’ya karşı savaş, NATOnun 70.yıldönümü dolayısıyla düzenlenen Uluslararası Sempozyumun temalarından biri olacaktır.
« Yugoslavya: 20 yıl önce, yeni NATO’nun kurucu savaşı » başlıklı tema, video belgeleri eşliğinde 7 Nisan Pazar günü Floransada (Cinema Teatro Odeon, Piazza Strozzi, 10.15-18.00) düzenlenecek olan « NATOnun 70 yılı: Hangi tarihi bilanço? Savaştan çıkmak, hemen şimdi! » başlıklı Uluslararası Sempozyumda ele alınacaktır. Diğer temalar arasında « Nükleer savaşın ön cephe hattında Avrupa » da yer almaktadır.
Konuşmacılar: Global Research Müdürü, M. Şosudovski (Kanada); Dışişleri Bakanlığı Siyasi-Askeri Uzmanı, V. Kozin (Rusya); Belgrad Forumu Başkanı, Ž. Jovanović (Sırbistan); deneme yazarı, D. Johnstone (ABD); köşe yazarı, P. Craig Roberts (ABD). İtalyan konuşmacılar arasında: A. Zanotelli, G. Strada, F. Cardini, F. Mini, G. Chiesa, A. Negri, T. Di Francesco, M. Dinucci.
Düzenleyenler: Comitato No Guerra No NATO ve Global Research. Pax Christi, Comboniani, Wilpf ve diğer kurumların katılımıyla. Sempozyuma katılım (giriş serbesttir) için adınızı ve adresinizi G. Padovanoya iletmeniz yeterlidir: Elektronik posta : giuseppepadovano.gp@gmail.com / Cep telefonu 393 998 3462.
Çeviri : Osman Soysal
Kaynak : Réseau Voltaire
INVITATION
AU COLLOQUE INTERNATIONAL
POUR LES 70 ANS DE L’OTAN

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.

MOON OF SHANGHAI

MOON OF SHANGHAI
Click image


APPEAL TO THE LEADERS OF THE NINE NUCLEAR WEAPONS’ STATES

(China, France, India, Israel, North Korea, Pakistan, Russia, the United Kingdom and the United States)

中文 DEUTSCH ENGLISH FRANÇAIS ITALIAN PORTUGUESE RUSSIAN SPANISH ROMÂNA

Larry Romanoff,

contributing author

to Cynthia McKinney's new COVID-19 anthology

'When China Sneezes'

When China Sneezes: From the Coronavirus Lockdown to the Global Politico-Economic Crisis

manlio + maria

LARRY ROMANOFF on CORONAVIRUS

Read more at Moon of Shanghai

World Intellectual Property Day (or Happy Birthday WIPO) - Spruson ...


Moon of Shanghai

J. Bacque

20 questions to Putin

President of Russia Vladimir Putin:

Address to the Nation

Address to the Nation.


The President of Russia delivered the Address to the Federal Assembly. The ceremony took place at the Manezh Central Exhibition Hall.

January 15, 2020

State of the Nation

índice


“Copyright Zambon Editore”

PORTUGUÊS

GUERRA NUCLEAR: O DIA ANTERIOR

De Hiroshima até hoje: Quem e como nos conduzem à catástrofe

ÍNDICE

me>

TRIBUTE TO A PRESIDENT


NA PRMEIRA PESSOA

Um auto retrato surpreendentemente sincero do Presidente da Rússia, Vladimir Putin

CONTEÚDO

Prefácio

Personagens Principais em 'Na Primeira Pessoa'

Parte Um: O Filho

Parte Dois: O Estudante

Parte Três: O Estudante Universitário

Parte Quatro: O Jovem especialista

Parte Cinco: O Espia

Parte Seis: O Democráta

Parte Sete: O Burocrata

Parte Oito: O Homem de Família

Parte Nove: O Político

Apêndice: A Rússia na Viragem do Milénio


Daniele Ganser

Açores


Subtitled in EN/PT

Click upon the small wheel at the right side of the video and choose your language.


xmas

“Glory to God in the highest,

and on Earth

Peace, Good Will toward men.”

This Christmas, Give Peace