Friday, May 31, 2019

TUR -- Manlio Dinucci --Yeni Haçlıların hücum gemisi


Yeni Haçlıların hücum gemisi
yazan Manlio Dinucci

25 Mayıs 2019’da, Castellammare di Stabia (Napoli) tersanelerinde Fincantieri tarafından üretilen Trieste gemisi, Devlet Başkanı Sergio Mattarella, Savunma Baanı Elisabetta Trenta, Ekonomik Kalkınma Bakanı Luigi Di Maio ve üst düzey askeri yetkililer huzurunda suya indirildi.
Bu gemi, Trenta tarafından « ülkenin teknolojik inovasyon yeteneğinin mükemmel sentezi » olarak tanımlanan, İtalya donanmasının çok amaçlı ve çok işlevli bir amfibi birimidir. 214 metre uzunluğunda ve 25 deniz mili (46 km/saat) hızındaki gemi, helikopterlerin, kısa kalkışlı F-35B avcı ve dikey kalkışlı ve konfigürasyonu değiştirilebilen V-22 Osprey uçaklarının kalkışı için 230 metre uzunluğunda bir güverteye sahiptir. 1 200 metre karelik garaj güvertesinde zırhlı araçlar taşıyabilmektedir. Gemide NATOnun en modern amfibi araçlarıyla harekat düzenleme imkanı sunan, 50 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğinde bir dahili rampa mevcuttur.
Teknik açıdan, « kriz bölgelerinde, deniz kuvvetlerinin çıkarma gücünü ve denizde, ulusal savunmanın planlama yeteneğini yansıtmaya ve desteklemeye » yönelik bir gemidir. Pratik açıdan, bir ülkenin kıyılarına yaklaşarak, bomba ve füzelerle donanmış avcı uçakları ve helikopterle ona hücum eden, ardından helikopter ve çıkarma araçlarıyla ağır silahlarıyla birlikte, taşıdığı 600 kişilik bir taburla işgal eden, bir amfibi hücum gemisidir. Başka deyişle, savunmaya yönelik değil ama ABD/NATOnun uzun mesafeli « güç yansıtması » kapsamında yürütülen savaş harekatlarında hücum için tasarlanmış bir silah sistemidir.
Trieste’nin yapım kararı, 2014 yılında, onu özellikle « insani yardım faaliyetlerine » yönelik bir askeri gemi olarak sunan Renzi hükümeti tarafından alınmıştır.
Geminin, Savunma değil de Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından karşılanacak olan bedeli, Trieste dışında 9 başka geminin daha yapımı için 5 427 milyon Euroluk bir finansman kapsamında, 844 milyon Euro olarak belirlenmişti. Bu gemiler arasında, « gizlilik gerektiren harekatlar bağlamında », yani gizli muharebe harekatlarında, özel kuvvetlere devriye görevi görmek üzere çok yüksek hıza sahip iki deniz birimi de mevcuttur.
Geminin denize indirilmesi sırasında, Trieste’nin bedeli 1 100 milyon Euro, yani öngörülen harcamadan 250 milyon daha fazla olarak açıklandı. Geminin yapımı tamamlandığında bedel çok daha yüksek olacaktır, çünkü buna geminin önümüzdeki yıllarda sahip olacağı diğer silahlar ve elektronik sistemlerin yanı sıra, gemiye yüklenecek F-35B avcı uçaklarının ve helikopterlerininki de eklenecektir.
Savunma Bakanı, askeri alandaki teknolojik inovasyonun « finansman kararlılığı ile desteklemesi » gerektiğinin altını çizdi. Yani bugün Luigi Di Maio yönetiminde olan Ekonomik Kalkınma Bakanlığı dahil olmak üzere, kamu parasıyla daimi ve artan finansmanlarla. Deniz indirme töreninde, Bakan işçilere başka yatırımların da gerçekleşeceği müjdesini verdi: gerçekten de daha inşa edilecek başka gemiler de vardır.
Silahlı Kuvvetlerin Piskoposu Monsenyör Santo Marcianò, işçilerin geminin pruvasına, Papa Wojtyla ve Aziz Pioya bağlılıklarının göstergesi olan kutsal resimlerden oluşan büyük bir haç çizmelerini yüceltince, denize indirme töreni farklı bir anlam kazandı. Monsenyör Marcianò, « gemiye yerleştirdikleri harika işaret » için kutsadığı ve teşekkür ettiği işçilerin dile getirdiği « inancın gücüne » övgüler düzdü.
Böylece, Haçlılar ve sömürgeci fetihler dönemindeki gibi hac ile kutsanmış, üretime yönelik yatırımlarımızdan ve sosyal harcamalarımızdan kesilen paralarımızla Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından ödenen, ülkemizin inovasyon yeteneğine örnek gösterilen büyük savaş gemisi denize indirilmiş oldu.
Çeviri 


Kaynak DECLARATION OF FLORENCE
No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.

MOON OF SHANGHAI

MOON OF SHANGHAI
Click image


APPEAL TO THE LEADERS OF THE NINE NUCLEAR WEAPONS’ STATES

(China, France, India, Israel, North Korea, Pakistan, Russia, the United Kingdom and the United States)

中文 DEUTSCH ENGLISH FRANÇAIS ITALIAN PORTUGUESE RUSSIAN SPANISH ROMÂNA

Larry Romanoff,

contributing author

to Cynthia McKinney's new COVID-19 anthology

'When China Sneezes'

When China Sneezes: From the Coronavirus Lockdown to the Global Politico-Economic Crisis

manlio + maria

LARRY ROMANOFF on CORONAVIRUS

Read more at Moon of Shanghai

World Intellectual Property Day (or Happy Birthday WIPO) - Spruson ...


Moon of Shanghai

J. Bacque

20 questions to Putin

President of Russia Vladimir Putin:

Address to the Nation

Address to the Nation.


The President of Russia delivered the Address to the Federal Assembly. The ceremony took place at the Manezh Central Exhibition Hall.

January 15, 2020

State of the Nation

índice


“Copyright Zambon Editore”

PORTUGUÊS

GUERRA NUCLEAR: O DIA ANTERIOR

De Hiroshima até hoje: Quem e como nos conduzem à catástrofe

ÍNDICE

me>

TRIBUTE TO A PRESIDENT


NA PRMEIRA PESSOA

Um auto retrato surpreendentemente sincero do Presidente da Rússia, Vladimir Putin

CONTEÚDO

Prefácio

Personagens Principais em 'Na Primeira Pessoa'

Parte Um: O Filho

Parte Dois: O Estudante

Parte Três: O Estudante Universitário

Parte Quatro: O Jovem especialista

Parte Cinco: O Espia

Parte Seis: O Democráta

Parte Sete: O Burocrata

Parte Oito: O Homem de Família

Parte Nove: O Político

Apêndice: A Rússia na Viragem do Milénio


Daniele Ganser

Açores


Subtitled in EN/PT

Click upon the small wheel at the right side of the video and choose your language.


xmas

“Glory to God in the highest,

and on Earth

Peace, Good Will toward men.”

This Christmas, Give Peace